Σχολική δράση – επιμόρφωση: Πρώτες Βοήθειες

Την Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 το σχολείο μας υποδέχτηκε με χαρά τους εθελοντές από την Ειδική Ομάδα Διασωστών.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα.
Στόχος της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών των μεγαλύτερων τάξεων σχετικά με τη σημασία της παροχής πρώτων βοηθειών, η ενημέρωση σχετικά με όσα πρέπει και όσα δεν πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση ανάγκης και η ενίσχυση της ομαδικότητας και της συνεργασίας.

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης οι εθελοντές έδειξαν πώς παρέχουμε πρώτες βοήθειες σε περίπτωση ανάγκης, όπως σε ενδεχόμενο καρδιακής ανακοπής, ηλεκτροπληξίας, τραυματισμού, υποθερμίας, θερμοπληξίας, επιληψίας και αλλεργικού σοκ.

Χάρη στη μεταδοτικότητα και τη βιωματική μάθηση οι μαθητές όχι μόνο άκουγαν με προσοχή και ενδιαφέρον αλλά και μπήκαν και οι ίδιοι στον ρόλο του “διασώστη”, παρέχοντας πρώτες βοήθειες στους συμμαθητές τους.