Επίσκεψη Θ. Πολυκανδριώτη

Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2022, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο  συνθέτης και σολίστ του μπουζουκιού Θανάσης Πολυκανδριώτης.
Ευαισθητοποιημένος από την αγάπη ενός μαθητή μας για το μπουζούκι, μίλησε στους μαθητές του τμήματος για την εξέλιξη και τη σημασία του μπουζουκιού για την ελληνική λαϊκή μουσική και μοιράστηκε μαζί τους προσωπικές εμπειρίες και βιώματα.
Στη συνέχεια αφιέρωσε μια ώρα μαθήματος μπουζουκιού στο μαθητή, το οποίο παρακολούθησαν με ενδιαφέρον οι μαθητές του τμήματος και εκπαιδευτικοί.
Η πρώτη ερώτηση που έκανε στον μαθητή ήταν: «Το αγαπάς το μπουζούκι;». Μετά από καταφατική απάντηση του μαθητή όλα τα υπόλοιπα ήταν αυτονόητα και εφικτά. Γιατί η αγάπη είναι κινητήριος δύναμη και προϋπόθεση για τη μάθηση.