Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας

«Άλλαξε αντι-λήψεις και βγες από την παγίδα της έμφυλης βίας»

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023, μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας.

Μέσω τη Έκθεσης φωτογραφίας της εικαστικής ομάδας Red Boat Projects και μέσω του διαδραστικού παιχνιδιού, οι μαθητές με έναν βιωματικό και ενεργητικό τρόπο μάθησης έμαθαν για την έμφυλη βία και παράλληλα ευαισθητοποιήθηκαν μέσω της Τέχνης.

Οι μαθητές μας μεταφέρθηκαν δωρεάν με λεωφορείο του Δήμου Κερατσινίου Δραπετσώνας, χάρη στην αρωγή και υποστήριξη του κ. Μιλτιάδη Θεόδοτου, Αντιδήμαρχου Περιβάλλοντος και Καθαριότητας του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας, ο οποίος, όποτε του ζητείται, αναλαμβάνει την δωρεάν μεταφορά των μαθητών μας για τη συμμετοχή τους σε εξωσχολικές δράσεις, και ως εκ τούτου τον ευχαριστούμε θερμά.